Answer:
I should take that pays $12 per hour
Step-by-step explanation:
Since, the standard hour of working in 1 week = 45 hours,
For first company :
If company pays $12 per hour,
Wages for a week = 45 × 12 = $ 540,
∵ 1 year = 52 weeks,
Thus, annual wages = 52 × weekly wages = 52 × 540 = $ 28,080,
For second company :
Wages per month = $1,400,
1 year = 12 months,
So, annual wages = 12 × monthly wages = 12 × 1400 = $ 16,800,
For third company :
Annual wages = $26,500 ,
∵ 28,080 > 26,500 > 16,800
Hence, i should go to the job that gives $ 12 per hour.