178k views
3 votes
Suppose that TipsNToes, Inc.'s capital structure features 40 percent equity, 60 percent debt, and that its before-tax cost of debt is 9 percent, while its cost of equity is 15 percent. If the appropriate weighted average tax rate is 34 percent, what will be TipsNToes' WACC?

User Compositr
by
7.4k points

1 Answer

7 votes

Answer:

9.564%

Step-by-step explanation:

Given that,

Cost of Debt = 9%

Tax Rate = 34%

Weight of Debt = 60%

Cost of Equity = 15%

Weight of Equity = 40%

TipsNToes' WACC:

= [Cost of Debt × (1 - Tax Rate) × Weight of Debt] + [Cost of Equity × Weight of Equity ]

= [9 × (1 - 0.34) × 0.60] + (15 × 0.40)

= 9.564%

Therefore, the TipsNToes' WACC will be 9.564%

User ThilakshiK
by
7.4k points