Answer:
The resultant displacement is
R = √(-1551.47^2 + 848.53^2)
R = √3127062.3218
R = 1768.35m
The angle is given as
Tanx = 848.53/1551.47
x = taninverse(848.53/1551.47)
x = 28.68°
Therefore the sailboat is 1768.35m at angle 28.68° north west
Step-by-step explanation:
Using vector to resolve the problem
Where north represent +j (y plane) and east represent +i (x plane)
The velocity of the boat v(t) can be written as
The sailboat is being propelled westerly by the wind at a speed of 4 m/s which gives = -4i ( west is negative)
the current is fl owing at 2 m/s to the northeast,
= 2cos45i + 2sin45j
The total velocity is given as
v = -4i + 2cos45i + 2sin45j
v = (2cos45 -4)i + 2sin45j
Since,
Displacement d = velocity × time
Time = 10min = 600s
d = (2cos45-4)600i + (2sin45)600j
d = -1551.47i + 848.53j
The resultant displacement is
R = √(-1551.47^2 + 848.53^2)
R = √3127062.3218
R = 1768.35m
The angle is given as
Tanx = 848.53/1551.47
x = taninverse(848.53/1551.47)
x = 28.68°
Therefore the sailboat is 1768.35m at angle 28.68° north west