150k views
5 votes
Which is the better buy?

13-pint jug of juice for $12.74
3-gallon jug of juice for $30.48

1 Answer

3 votes

Answer: second one

13 pint = 1.625 gallons, so 1.625 gallons =$12.74.

3 gallons = 24 pint. so 24 pints = 30.48

now if we divide 13 and 24.= 1.84615384615

3 divided by 1.625 =1.84615384615

This is equaled the same now we need to divide the money so 30.48 divided by 12.74 = 2.39246467818 and now you got 2.39 so the answer is the second one

Explanation:

User AMH
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.