44.7k views
0 votes
Help me with this questing plsss

Help me with this questing plsss-example-1

1 Answer

4 votes

Answer:

6.25n + 3.50

$34.75

Explanation:

Break down the important information given in the problem.

The one-time delivery fee is 3.50. This is only paid one time an never again, making it the constant, a number that does not change.

Each lunch costs 6.25. This amount will increase depending on how many times Mr. Jackson orders lunches, "n" times. This number is the rate because it changes. The rate is attached to the variable.

If you add the amounts together, that is the total cost of ordering lunches.

6.25n + 3.50

(Reember expressions do not have the equal sign).

To find the cost of ordering 5 lunches, use the expression. Substitute "n" for 5 because "n" represents the number of lunches ordered.

6.25n + 3.50

= 6.25(5) + 3.50 Simplify by multiplying 5 and 6.25

= 31.25 + 3.50 Add the two values

= 34.75 Total cost of 5 lunches

Therefore the cost of ordering 5 lunches is $34.75.

User Nathan Teyou
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.