144k views
2 votes
A bin contains seven red chips, nine green chips, three yellow chips, and six blue chips. Find each probability. Choosing a red chip, then a green chip, then a yellow chip, with replacement

User Erkmene
by
7.1k points

2 Answers

5 votes

Answer:

the probability of choosing a red chip is 7/25

the probability of choosing a green chip is 9/25

User JammingThebBits
by
7.2k points
3 votes

Answer:

12% and 25%

Step-by-step explanation:

  • The total amount of chips = 7 red + 9 green + 3 yellow + 6 blue = total of 25 Then the probability of drawing yellow chips = 3/25 = 12%. The probability of drawing blue chips is equal to 6/(25-1) = 25%. Which is already replaced above. Thus there is 12 and 25 percent probability of getting a green and a yellow chip.
User AjinkyaSharma
by
7.5k points