94.6k views
4 votes
500g sample of water was heated with a total of 544620j of energy at 20 degree celsius. It is heated to boiling. Determine the mass of water that boiled away

User CNBorn
by
7.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

167 g

Step-by-step explanation:

We would firstly need to understand the phase changes happening during this process:

  • the sample of water is heated until its boiling point firstly: we'll calculate the amount of heat required to reach the boiling point. This will be done using the specific heat capacity of water by
    Q = cm\Delta T;
  • the remaining amount of heat will be used to evaporate some mass of water.

Firstly, the normal boiling point of water is
100^oC. Find the amount of heat required to heat the sample of water:


Q = 4.184 (J)/(g^oC)\cdot 500 g\cdot (100^oC - 20^oC) = 167360 J

Now, find the amount of heat remaining:


Q_(left) = 544620 J - 167360 J = 377260 J

Let's use the equation for heat needed to evaporate water:


Q = \Delta H^o_(vap) m

Here the enthalpy of vaporization is:


\Delta H^o_(vap) = 2259 J/g

Use the amount of heat left to solve for the mass evaporated:


m = (Q_(left))/(\Delta H^o_(vap)) = (377260 J)/(2259 J/g) = 167 g

User Ako
by
7.9k points