Answer:
m=58.86 kg
Step-by-step explanation:
Given that
Gravitational force,F= 577.2 N
acceleration ,a= 9.806 m/s²
From Second law of Newton's
F= m a
F=Net force acting on the object
m=Mass of the object
a=acceleration of the object
Now by putting the values in the above equation
577.2= m x 9.806

m=58.86 kg
Therefore the mass of Christopher will be 58.86 kg.