Answer:
a)
2.44 m, 1.22 m, 0.81 m
b)
4.88 m, 1.63 m, 0.98 m
Step-by-step explanation:
a)
= length of the long tube = 122 cm = 1.22 m
Wavelength for an open pipe is given as

for n = 1

for n = 2

for n = 3

b)
= length of the long tube = 122 cm = 1.22 m
Wavelength for a pipe open at one end is given as

for n = 1

for n = 2

for n = 3
