Answer:
option B
Step-by-step explanation:
given,
mass of passenger = 2000 Kg
point of dip = 24 m
speed = 18 m/s
there will two forces acting on the passenger, first one is centripetal force and another one is weight.
calculation of centripetal force


F = 27000 N
force due to weight
F = m g
F = 2000 x 9.8
F =19600 N
force is exerted on the vehicle = 27000 + 19600
= 4.66 x 10⁴ N = 4.7 x 10⁴ N
Hence, the correct answer is option B