130k views
2 votes
Find the magnitude of the force exerted on bolt E, given: P = 90 lbs, L1 = 0.3 in, L2 = 4.5 in, L3 = 1.3 in, L4 = 3 in, L5 = 1.6 in, L6 = 1.5 in, L7 = 0.9 in, L8 = 0.2 in

User Mcritz
by
7.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:

400.1N

Step-by-step explanation:

Force = Mass (P) × acceleration (g)

P = 90lbs, g = 9.8m/s^2

1lb = 0.45359kg

90lbs = 90 × 0.45359kg = 40.8231kg

Force = 40.8231 × 9.8 = 400.1N

User Oriharel
by
7.7k points