Answer:
=14.14 [cm/min]
Step-by-step explanation:
If we have an isosceles right triangle we can use the Pythagoras theorem to find the hypotenuse:
(1)
(2)
From equation (2) let's take the derivative with respect to time (t):


dx/dt is the increasing rate of the triangle legs, it is dx/dt = 10 [cm/min].
=14.14 [cm/min] (3)
(3) is the hypotenuse increasing in length, and when x = 2 cm, using equation (2), h will be equal to 2.83 cm.
Hava a nice day!