Answer:
Savings of Jeff will be $140.
Explanation:
List price of TV = $700
Now, it is given that, this TV is available at 20% off or 20% discount during the President's week.
So, rate of discount = 20%
Now, discount = 20% of $700

= $140
Now, the discount of $140 is the amount of money that Jeff saves if he buys the TV on President's Day.