91.2k views
3 votes
Lupita brought seven pounds of pretzels at a local wholesaler for 16.80 her friend Charles about 5 pounds of pretzels at the supermarket 12.75 Charles thinks he got a better deal because 12.75 is less than 16.80 of Charles's reasoning correct explain why or why not

1 Answer

7 votes

Answer:

Explanation:

Lupita brought seven pounds of pretzels at a local wholesaler for 16.80. This means that the rate at which she bought one pound of pretzel at the local wholesaler would be

16.80 / 7 = $2.4 per pounds of pretzels

Her friend, Charles about 5 pounds of pretzels at the supermarket 12.75. This means that the rate at which Charles bought one pound of pretzel at the supermarket would be

12.75 / 5 = $2.55 per pounds of pretzels

Charles's reasoning is wrong because the rate at which he bought one pound of pretzel is higher than that of Lupita's

User TheMisir
by
5.0k points