145k views
5 votes
For a certain reaction, the activation energy is 52.1 kJ/mole. By what ratio will the rate constant change if the temperature is decreased from 175C to 75C?

User CodinCat
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The value of the ratio of the rate constant is
4.02*10^(-3)

Step-by-step explanation:

Given that,

Energy = 52.1 kJ/mole

Initial temperature = 175°C

Final temperature = 75°C

We need to calculate the ratio of the rate constant change

Using formula of rate constant


(k_(2))/(k_(1))=(E)/(R)((1)/(T_(2))-(1)/(T_(1)))

Where. T₁= initial temperature

T₂ = final temperature

E = energy

R = gas constant

Put the value into the formula


(k_(2))/(k_(1))=(52.1)/(8.31)((1)/(273+75)-(1)/(273+175))


(k_(2))/(k_(1))=0.00402


(k_(2))/(k_(1))=4.02*10^(-3)

Hence, The value of the ratio of the rate constant is
4.02*10^(-3)

User Anthony Scemama
by
7.5k points