178k views
3 votes
A french fry has an approximate density of 0.380 g/cL and a mass of 4.00 g. What is the volume of said french fry?

User JMcClure
by
7.1k points

2 Answers

5 votes

Answer:

we know that volume = mass / density

so volume of French fry = 4 / 0.380

= 10.52 cL inverse

User Kostas Trichas
by
7.3k points
1 vote

Answer:

Volume = 10.53 cc

Step-by-step explanation:

Mass of the french fry = 4 g

Density of the french fry = 0.38 g/cc

We have to find the volume.

Formula for density is:


Density = (Mass)/(Volume)\\Volume=(Mass)/(Density)\\Volume=(4)/(0.38)=10.53\ cc

Hence the volume of french fry is 10.53 cc.(cubic centimeters)

User Marcbest
by
7.1k points