18.1k views
3 votes
Quickie Inc., a perfectly competitive firm, currently maximizes profit by producing 400 units of output. If its marginal cost is equal to $25 and its average total cost is $20, then how much is it earning in economic profit?

1 Answer

2 votes

Answer:

economic profit = $2000

Step-by-step explanation:

given data

currently maximizes profit = 400 units

marginal cost = $25

average total cost = $20

to find out

earning economic profit

solution

first we get here Total revenues that is express as

Total revenues = currently maximizes profit × marginal cost

Total revenues = 400 × $25

Total revenues = $10000

and Total cost will be

Total cost = currently maximizes profit × average cost

Total cost = 400 × $20

Total cost = $8000

so economic profit will be

economic profit = Total revenues - Total cost

economic profit = $10,000 - $8,000

economic profit = $2000

User Vinoth Rajendran
by
7.2k points