Answer:
$68,600
Step-by-step explanation:
Sales = $164,000
Total variable costs = $95,400
Total fixed costs = $25,400
Contribution margin = Sales - variable cost
= $164,000 - $95,400
= $68,600
The firm's contribution margin for March is $68,600.
7.9m questions
10.5m answers