Answer:
$1,685
Step-by-step explanation:
The computation of the average cost per unit is shown below:
= (Beginning inventory units × price per unit + purchase inventory units × price per unit + purchase inventory units × price per unit + purchase inventory units × price per unit ) ÷ (Beginning inventory units + purchase inventory units + purchase inventory units + purchase inventory units )
= (10 units × $60 + 25 units × $65 + 30 units × $68 + 15 units × $75) ÷ (10 units + 25 units + 30 units + 15 units)
= ($600 + $1,625 + $2,040 + $1,125 ) ÷ (80 units)
= ($5,390 units) ÷ (80 units)
= $67.375 per unit
Now the ending inventory equals to
= Ending inventory units × average cost per unit)
= 25 units × $67.375 per unit
= $1,685