112k views
0 votes
Thomas buys a certain brand of cereal that costs $8 per box. Luke changes to a super-saving brand of the same size. The equation shows the price, y, as the number of boxes, x, for the new brand.

Y= 6.9x


Part A : How many more dollars is the price of a box of Thomas’ original brand of cereal than the price of a box of the super-saving brand? Show your work.


Part B : How much money does he save each month with the change in cereal brand if he buys 6 cereal boxes each month? Show your work.


[ please help.]

1 Answer

3 votes

Answer:

A. $1.1

B. $6.6

Explanation:

Let x represent the number of boxes.

We have been given that Thomas buys a certain brand of cereal that costs $8 per box. So the cost of x boxes would be
8x.

We are also told that Luke changes to a super-saving brand of the same size. The equation
y= 6.9x shows the price, y, as the number of boxes, x, for the new brand.

A. The price of original box is $8 and price of each box of the super-saving brand is $6.9.

To solve part A, we need to subtract price of one box of the super-saving brand from price of a box of Thomas’ original brand as:


\$8-\$6.9


\$1.1

Therefore, the price of a box of Thomas’ original brand of cereal is 1.1 dollars more than the price of a box of the super-saving brand.

B. We can conclude from the findings of part A that $1.1 is saved per box with the change in cereal brand.

Since he buys 6 cereal boxes each month, so amount saved per month would be 6 times $1.1


\text{Amount saved per month with the change in cereal brand}=\$1.1* 6


\text{Amount saved per month with the change in cereal brand}=\$6.6

Therefore, he saves $6.6 each month with the change in cereal brand.

User Chava Geldzahler
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.