Answer:
v = 0.84 m/s
Step-by-step explanation:
given,
R = 12 cm
M (mass of pulley )= 520 g
m (mass of block)= 20 g
s = 50 cm = 0.5 m
using conservation of energy
Potential energy = Kinetic energy
and v = r ω
v = √0.7
7.9m questions
10.5m answers