125k views
3 votes
A 0.76-kg block is hung from and stretches a spring that is attached to the ceiling. A second block is attached to the first one, and the amount that the spring stretches from its unstretched length triples. What is the mass of the second block?

User Magiczne
by
7.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:

1.54 kg

Step-by-step explanation:

mass of first block (m) = 0.76 kg

acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s

what is the mass (m) of the second block

  • force = kx ⇒ mg = kx

mg = kx

where m is the mass, g is the acceleration due to gravity, k is the

spring constant and x is the extension

0.76 x 9.8 = kx

7.5 = kx

k = 7.5/x ... equation 1

  • when a second block is attached to the first one the amount of stretch triples (this means that extension (x) = 3x)

therefore the new mass becomes m + 0.76 and the extension

becomes 3x

with the new mass and extension, mg = kx now becomes

(m+0.76)g = k(3x) ... equation 2

Recall that k = 7.5/x from equation 1, substituting this value of k into

equation 2 we have

(m+0.76)g =
(7.5)/(x) × (3x)

(m+0.76)g = 7.5 × 3

substituting the value of g = 9.8 m/s^{2}

(m + 0.76) x 9.8 = 7.5 x 3

m + 0.76 = 22.5 ÷ 9.8

m + 0.76 = 2.3

m = 2.3 - 0.76 = 1.54 kg

User FBRNugroho
by
7.5k points