69.6k views
5 votes
A 1.2 kg block of wood hangs motionless from strings. A 50 gram bullet, traveling horzontally, strikes the block and becomes embedded inside the block. Immediately after the bullet becomes embedded in the block, the block is observed to have a speed of 8.0 m/s. What was the speed of the bullet before it hit the block

1 Answer

3 votes

Answer:

speed of the bullet before it hit the block is 200 m/s

Step-by-step explanation:

given data

mass of block m1 = 1.2 kg

mass of bullet m2 = 50 gram = 0.05 kg

combine speed V= 8.0 m/s

to find out

speed of the bullet before it hit the block

solution

we will apply here conservation of momentum that is

m1 × v1 + m2 × v2 = M × V .............1

here m1 is mass of block and m2 is mass of bullet and v1 is initial speed of block i.e 0 and v2 is initial speed of bullet and M is combine mass of block and bullet and V is combine speed of block and bullet

put all value in equation 1

m1 × v1 + m2 × v2 = M × V

1.2 × 0 + 0.05 × v2 = ( 1.2 + 0.05 ) × 8

solve it we get

v2 = 200 m/s

so speed of the bullet before it hit the block is 200 m/s

User Fabio Marreco
by
6.5k points