Answer:
d. $2520000
Step-by-step explanation:
For computing the cost of the goodwill, first we have to calculate the fair value of the net asset which is shown below:
The fair value of net asset = Assets - liabilities + excess value
= $7,000,000 - $2,800,000 + $420,000
= $4,620,000
And, the acquired value of Blue sky is $7,140,000
So, the goodwill would be
= $7,140,000 - $4,620,000
= $2,520,000