45.4k views
1 vote
Suppose you take a sample of 200 Lehman students. The average height is 65 inches (5’4"") with a standard deviation of 5 inches. Using the Standard Normal Distribution: a) What would be the height in inches when the probability is 4.95% (0.0495) and when the probability is 95.05% (0.9505)? b) What would be the height if the probability is 99.01% (0.9901)?

User Serapth
by
8.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Explanation:

Using the Standard Normal Distribution, the formula for normal distribution is expressed as

z = (x - u)/s

Where

x = height of students

u = mean score

s = standard deviation

From the information given,

n = 200

u = 65 inches

Standard deviation = 5 inches

a) when the probability is 4.95%. p = 0.0495

From the normal distribution table,

z = - 1.65

Therefore

- 1.65 = ( x- 65)/5

x - 65 = 5 × - 1.65 = - 8.25

x = -8.25 + 65 = 56.75 inches

The height is 56.75 inches

when the probability is 95.05%. p = 0.9505

From the normal distribution table,

z = 1.65

Therefore

1.65 = ( x- 65)/5

x - 65 = 5 × 1.65 = 8.25

x = 8.25 + 65 = 73.25 inches

The height is 73.25 inches

b) when the probability is 99.01%.

p = 0.9901

From the normal distribution table,

z = 2.33

Therefore

2.33 = ( x- 65)/5

x - 65 = 5 × 2.33 = 11.65

x = 11.65 + 65 = 76.65 inches

The height is 76.65 inches

User Silow
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories