167k views
0 votes
A 200-lb man decides to add to his exercise routine by walking up three flights of stairs (45 ft) 20 times per day. He figures that the work required to increase his potential energy in this way will permit him to eat an extra order of French fries, at 245 Cal, without adding to his weight. Is he correct in this assumption?

1 Answer

2 votes

Answer:

Explanation:

mass, m = 20 lb = 9.072 kg

height, h = 45 ft = 13.72 m

n = 20 times

Energy, E = m x g x h x n

E = 9.072 x 9.8 x 13.72 x 20

E = 24395.69 J

E = 5836.3 cal

So, the energy lost is 5836.3 cal which is more than the energy by french fries. So, the statement is correct.

User Balanivash
by
7.1k points