70.6k views
5 votes
A potter works 4 days a week, makes 14 pots per day on average, and

charges $24 a pot. If she lowers her price to $16 a pot, by how many pots per
day on average must she increase her production to make the same amount
of money per 4-day workweek?

1 Answer

3 votes

Answer:

21

Explanation:

The question states that she in 4 days, makes 14 pots per day on average, and

charges $24 a pot.To find the amount of money she makes in 4 days, find the product of 4, 14 and 24. and that is 1344.

Then equate it to the product of new price, 4 and x(which is the number of pots she must make to get the same amount of money.

1344=16×4×x

1344=64x

1344/64=64x/64

21=x

User Goelakash
by
7.4k points