70.5k views
5 votes
If 3 popsicles cost $5.25. at this rate how much would 1 popsicle cost?

1 Answer

2 votes
If 3 popsicles cost $5.25, 1 popsicle would cost $1.75. To find the unit rate/cost of 1 popsicle, you divide $5.25 by 3 and you get $1.75 per popsicle.
User Mathivanan KP
by
6.3k points