7.7k views
0 votes
A 20-pack of Dr. Pepper cost $5.50 and a 6-pack cost $1.50. Which is the better deal?​

1 Answer

4 votes

Answer:

Explanation:

20-pack of Dr. Pepper cost $5.50 . As per this deal

Cost of one pack = 5.5/20 = $ 0.275

a 6-pack cost $1.50.As per this deal

Cost of one pack = 1.50/6 = $ 0.25

A 6-pack cost $1.50 is the better deal.

User CristisS
by
6.0k points