Answer:
The value of ending inventory rounded to the nearest dollar using average cost is c.$2,523
Step-by-step explanation:
The firm uses average cost method and the periodic inventory system.
Average cost = Total Cost of Inventory /Total Units in Inventory
1. Beginning inventory: 7 units at $51, total cost $357
2. First purchase: 17 units at $53, total cost $901
3. Second purchase: 28 units at $54, total cost $1,512
4. Third purchase: 16 units at $55, total cost $880
Total perchase in the period: 61 unit, total cost $3,293
Average cost = ($3,293 + $357)/(61 + 7) = $3,650/68 = $53.676 per unit
During the year, 21 units of the item were sold,
Cost of goods sold = 21 x $53.676 = $1,127.196
The value of ending inventory = $357 + $3,293 - $1,127.196 = $2,522.804
Rounding, The value of ending inventory = $2,523