Answer:
a. shifts rightward by $100 billion
Step-by-step explanation:
Step 1. Given information.
MPC = 0.7
Step 2. Formulas needed to solve the exercise.
Impact in the aggregate demand = 1 / (1-mpc) * total increase expenditures.
Step 3. Calculation.
Impact in the aggregate demand = 1 / (1-0.7) * 30 million = 100 billion
Step 4. Solution.
What actually occurs is that if government increases its expenditures, this means that the output levels in the economy will increase.
Thus, aggregate demand curve will shift right the overall increase by 100 billions.