Answer:
$50,127
Step-by-step explanation:
The computation of the average cost per unit is shown below:
= (Beginning inventory units × price per unit + purchase inventory units × price per unit + purchase inventory units × price per unit ) ÷ (Beginning inventory units + purchase inventory units + purchase inventory units)
= (9,200 units × $9.75 + 6,300 units × $10.38+8,100 units × $10.66) ÷ (9,200 units + 6,300 units + 8,100 units)
= ($89,700 + $65,394 + $86,346 ) ÷ (23,600 units)
= ($241,440) ÷ (23,600 units)
= $10.23 per unit
Now the ending inventory would be
= Ending inventory units × average cost per unit
= 4,900 units × $10.23 per unit
= $50,127