Answer:
See below.
Step-by-step explanation:
First we calculate per units costs,
Per unit product cost = $35
Per unit selling and admin cost = 56000/19500 = $2.87/unit
In order to obtain mark up that earns ROI of 20% we first calculate the ROI in $ terms and divide by the planned production. This will be the per unit profit required to earn the desired ROI.
ROI in $s = 460,000*0.20 = $92,000
ROI required per unit = 92,000/19500 = $4.71/unit
Required Gross profit = (4.71 + 2.87) = $7.58/unit (this covers costs and ROI)
The mark up then,
Selling price = Unit production cost + Required Gross profit
Selling price = 35 + 7.58 = $42.58
Mark up = Gross profit / Cost per unit
Mark up = 7.58/35 = 21.66%
Hope that helps.