menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mr.ameda has 4 children.He gives each od them 2 cookies.He spends $40 on the cookies. How much did each cookie cost?
asked
Jul 13, 2020
69.4k
views
5
votes
Mr.ameda has 4 children.He gives each od them 2 cookies.He spends $40 on the cookies. How much did each cookie cost?
Mathematics
middle-school
Sevcan
asked
by
Sevcan
5.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
4children x 2cookies each = 8 x 5 = 40
The answer is 5
Sijmen Mulder
answered
Jul 14, 2020
by
Sijmen Mulder
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer:
1) 4×2=8
2) cost of each cookie= $40÷8 =
$5 per cookie
Haya
answered
Jul 20, 2020
by
Haya
5.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Other Questions
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
Can someone help me with 5??? ASAP?
Solve for h 3h=7(2/7-3/7h)-10
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org