69.4k views
5 votes
Mr.ameda has 4 children.He gives each od them 2 cookies.He spends $40 on the cookies. How much did each cookie cost?​

User Sevcan
by
5.3k points

2 Answers

7 votes
4children x 2cookies each = 8 x 5 = 40
The answer is 5
User Sijmen Mulder
by
5.5k points
4 votes

Answer:

1) 4×2=8

2) cost of each cookie= $40÷8 =$5 per cookie

User Haya
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.