Answer:
0.0232
Step-by-step explanation:
Solution:
p = 55% = 0.55
n = 10
By using binomial model of probability, we have
P = (X = k) = nCk . p°k . (1 - p)° n-k
Evaluate for (k = 9) and (k = 10)
P = (X = 9) = 10C9 . 0.55°⁹ . (1 - 0.55)° ¹⁰⁻⁹ = 0.0207
P = (X = 10) = 10C10 . 0.55°¹⁰ . (1 - 0.55)°¹⁰⁻¹⁰ = 0.0025
By adding the corresponding probabilities, we have
= 0.0207 + 0.0025
= 0.0232