Answer:
$375
Step-by-step explanation:
If Johnson will use the desired gross margin percentage to determine the selling price of its products, they must use the following formula:
selling price per unit = total manufacturing costs per unit / (1 - gross margin)
Total manufacturing costs = variable manufacturing costs + total fixed costs + batch level fixed overhead = $2,350,000 + $1,200,000 + $200,000 = $3,750,000
total manufacturing cost per unit = $3,750,000 / 20,000 units = $187.50
selling price per unit = $187.50 / (1 - 50%) = $187.50 / 50% = $375