177k views
4 votes
We wish to give a 90% confidence interval for the mean value of a normally distributed random variable. We obtain a simple random sample of 9 elements from the population on which the variable is defined. The sample has a mean value of 10.2 and a sample standard deviation 1.5. Find the 90% confidence interval for the mean value.

User Tsandall
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:
(9.27025,\ 11.12975)

Explanation:

Given : Sample size : n= 9

Degree of freedom = df =n-1 =8

Sample mean :
\overline{x}=10.2

sample standard deviation :
s= 1.5

Significance level ;
\alpha= 1-0.90=0.10

Since population standard deviation is not given , so we use t- test.

Using t-distribution table , we have

Critical value =
t_(\alpha/2, df)=t_(0.05 , 8)=1.8595

Confidence interval for the population mean :


\overline{x}\pm t_(\alpha/2, df)(s)/(√(n))

90% confidence interval for the mean value will be :


10.2\pm (1.8595)(1.5)/(√(9))


10.2\pm (1.8595)(1.5)/(3)


10.2\pm (1.8595)(0.5)


10.2\pm (0.92975)


(10.2-0.92975,\ 10.2+0.92975)


(9.27025,\ 11.12975)

Hence, the 90% confidence interval for the mean value=
(9.27025,\ 11.12975)

User Ress
by
7.8k points