Answer:
They will cost $80.
Explanation:
First, find the out how much 1 pen cost(unit rate).
To do that, divide 100 by 10.
100÷10= 10
So, each pen cost $10.
Now, multiply the cost of 1 pen times 8.
10×8= 80
This concludes that 8 of the same pens cost $80.