865 views
5 votes
According to Inc, 79% of job seekers used social media in their job search in 2018. Many believe this number is inflated by the proportion of 22- to 30-year-old job seekers who use social media in their job search. Suppose a survey of 22- to 30-year-old job seekers showed that 314 of the 370 respondents use social media in their job search. In addition, 281 of the 370 respondents indicated they have electronically submitted a resume to an employer. (a) Conduct a hypothesis test to determine if the results of the survey justify concluding the proportion of 22- to 30-year-old job seekers who use social media in their job search exceeds the proportion of the population that use social media in their job search. Use α = 0.05. State the null and alternative hypothesis. (Enter != for ≠ as needed.)

1 Answer

3 votes

Answer:

Null hypothesis:
p\leq 0.79

Alternative hypothesis:
p > 0.79


z=\frac{0.849 -0.79}{\sqrt{(0.79(1-0.79))/(370)}}=2.786


p_v =P(z>2.786)=0.00267

So the p value obtained was a very low value and using the significance level given
\alpha=0.05 we have
p_v<\alpha so we can conclude that we have enough evidence to reject the null hypothesis, and we can said that at 5% of significance the true proportion is higher than 0.79.

Explanation:

1) Data given and notation

n=750 represent the random sample taken

X=314 represent the respondents that use social media in their job search.


\hat p=(314)/(370)=0.849 estimated proportion of respondents that use social media in their job search


p_o=0.79 is the value that we want to test


\alpha=0.05 represent the significance level

Confidence=95% or 0.95

z would represent the statistic (variable of interest)


p_v represent the p value (variable of interest)

2) Concepts and formulas to use

We need to conduct a hypothesis in order to test the claim that the true proportion is hgiher than 0.79.:

Null hypothesis:
p\leq 0.79

Alternative hypothesis:
p > 0.79

When we conduct a proportion test we need to use the z statisticc, and the is given by:


z=\frac{\hat p -p_o}{\sqrt{(p_o (1-p_o))/(n)}} (1)

The One-Sample Proportion Test is used to assess whether a population proportion
\hat p is significantly different from a hypothesized value
p_o.

3) Calculate the statistic

Since we have all the info requires we can replace in formula (1) like this:


z=\frac{0.849 -0.79}{\sqrt{(0.79(1-0.79))/(370)}}=2.786

4) Statistical decision

It's important to refresh the p value method or p value approach . "This method is about determining "likely" or "unlikely" by determining the probability assuming the null hypothesis were true of observing a more extreme test statistic in the direction of the alternative hypothesis than the one observed". Or in other words is just a method to have an statistical decision to fail to reject or reject the null hypothesis.

The significance level provided
\alpha=0.05. The next step would be calculate the p value for this test.

Since is a right tailed test the p value would be:


p_v =P(z>2.786)=0.00267

So the p value obtained was a very low value and using the significance level given
\alpha=0.05 we have
p_v<\alpha so we can conclude that we have enough evidence to reject the null hypothesis, and we can said that at 5% of significance the true proportion is higher than 0.79.

User DapperDuck
by
7.4k points