menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Carly's family is moving out ,so she needs to pack the dishes .Dishes brake easily so she must wrap them up. She cuts a sheet of bubble wrap into two pieces .What is the fraction ?
asked
Sep 7, 2020
6.4k
views
0
votes
Carly's family is moving out ,so she needs to pack the dishes .Dishes brake easily so she must wrap them up. She cuts a sheet of bubble wrap into two pieces .What is the fraction ?
Mathematics
high-school
Siddick
asked
by
Siddick
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
1/2, or one half. since she cuts it into 2.
Ege
answered
Sep 11, 2020
by
Ege
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 26, 2023
39.4k
views
Susan's Jewelry Shop is having a sale on necklaces. The store is offering a sale pack of 4 necklaces for $48.80. What is the unit price of a necklace in the sale pack? Carly's ClothinStore is also having
Joao Almeida
asked
Dec 26, 2023
by
Joao Almeida
7.4k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
39.4k
views
asked
Jun 12, 2024
34.9k
views
Carly stated, “All pairs of rectangles are dilations.” Which pair of rectangles would prove that Carly’s statement is incorrect?
Maloomeister
asked
Jun 12, 2024
by
Maloomeister
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
34.9k
views
asked
Apr 25, 2024
106k
views
Carly and Annie are making string bracelets. Carly's design needs 3.5 meters of string, Annie's needs 2.7 meters of string. How much string do they need together?
Sgt Maddonut
asked
Apr 25, 2024
by
Sgt Maddonut
8.7k
points
Mathematics
college
1
answer
2
votes
106k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org