191k views
0 votes
The volume of a bubble that starts at the bottom of a lake at 4.55°C increases by a factor of 8.00 as it rises to the surface where the temperature is 18.05°C and the air pressure is 0.980 atm. Assuming that the density of the lake water is 1.00 g/cm3, determine the depth of the lake?

User Sactiw
by
6.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The depth of the lake is 67.164 meters.

Step-by-step explanation:

The combined gas equation is,


(P_1V_1)/(T_1)=(P_2V_2)/(T_2)

where,


P_1 = initial pressure of gas in bubble= ?


P_2 = final pressure of gas = 0.980 atm


V_1 = initial volume of gas =
V


V_2 = final volume of gas = 8.00 × V


T_1 = initial temperature of gas =
4.55^oC=273.15+4.55=277.7 K


T_2 = final temperature of gas =
18.05^oC=273.15+18.05=291.2 K

Now put all the given values in the above equation, we get:


(P_1* V)/(277.7 K)=(0.980 atm* 8.00* V)/(291.2 K)


P_1=7.476 atm

pressure of the gas in bubble initially is equal to the sum of final pressure and pressure exerted by water at depth h.


P_1=P_2+h\rho* g

Where :


\rho = density of water =
1.00 g /cm^3=1000 g/m^3

g = acceleration due gravity =
9.8 m/s^2


7.476 atm=0.980 atm +h\rho* g


6.496 atm=h\rho* g


6.496 * 101325 Pa=h\1000 g/m^3* 9.8 m/s^2

h = 67.164 m

The depth of the lake is 67.164 meters.

User RonQi
by
7.0k points