115k views
2 votes
The following information pertains to Lap Co.'s Palo Division for the month of April: Number of Units Cost of Materials Beginning WIP 15,000 $5,500 Started in April 40,000 $18,500 Unites Completed 42,500 Ending WIP 12,500 All materials are added at the beginning of the process. Using the weighted-average method, the cost per equivalent unit for materials is

2 Answers

5 votes

Final answer:

To find the cost per equivalent unit for materials, add the cost of beginning WIP to the cost of materials started in April to get a total cost of $24,000. Since all materials are added at the beginning, we then calculate the total equivalent units as 55,000, leading to a cost per equivalent unit of $0.4364.

Step-by-step explanation:

Calculating Cost per Equivalent Unit for Materials

To calculate the cost per equivalent unit for materials using the weighted-average method, we have two key steps:

  1. Determine the total cost of materials used.
  2. Calculate the equivalent units of materials.

Firstly, we add up the cost of materials for beginning work in progress (WIP) and the materials added during the month of April:

$5,500 (beginning WIP) + $18,500 (started in April) = $24,000

Secondly, since all materials are added at the beginning of the process, the equivalent units for materials will be equal to the units started in April plus the beginning WIP (the units in ending WIP are not considered since they include the materials added at the beginning):

15,000 (beginning WIP) + 40,000 (started in April) = 55,000 equivalent units

Finally, we divide the total cost by the equivalent units to get the cost per equivalent unit for materials:

$24,000 / 55,000 = $0.4364 per equivalent unit

User Brian Olsen
by
4.7k points
5 votes

Answer:

$0.44

Step-by-step explanation:

Given that,

Beginning work in process = $5,500

Started in April = $18,500

Units completed = 42,500

Ending Work-in-Process = 12,500

Using the weighted-average method,

the cost per equivalent unit for materials is as follows:

= (Beginning work in process + Started in April) ÷ (Units completed + Ending Work-in-Process)

= ($5,500 + $18,500) ÷ (42,500 + 12,500)

= $0.44

User Ryan Erdmann
by
5.7k points