Answer: 650
Explanation:
When prior estimate of population proportion is known , then the formula to find the required sample size is given by :-

, where p= population proportion
E= margin of error
z* = Critical value.
Let p be the proportion of adults able to identify a Toyota Scion by brand and model name.
As per given , we have
p = 12%= 0.12
E= 2.5%=0.025
Critical value for 95% confidence interval : z* = 1.960 [By z-table ]
Then, the required sample size =




Thus , the required sample size = 650