82.2k views
8 votes
Mrs.Hernandez wants to buy school supplies for the new school year ,the store add says Folders: 11 cents each or 10 pack for $1.00 how much in total will it be if Mrs.Hernandez buys 32 folders?

2 Answers

10 votes

Answer:

3.22

Explanation:

if 10 folders are 1 dollar then its 1 dollar times 3 which is $3.00

but that gives us 30 folders. 20 get 32 we take the price of one folder 0.11 then add another 0.11 for two more.

add the $3.00 and $0.22 equals. $3.22

User ColacX
by
7.3k points
2 votes

Answer:

$3.22

Explanation:

3 packs of 10 is 3$ then the 22 cents

User King Midas
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories