64.2k views
3 votes
How many molecules are in 6.38g of H2O?

User Amareswar
by
7.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

x = 2.2*10^23 molecules of H2O

Step-by-step explanation:

H = 1g

O = 16g

H2O = 1g*2 + 16g

H2O = 18g = 1 mol of H2O

18 g___1 mol of H2O

6.38g__ x = 0.354 mol of H2O

1 mol______6.22*10^23 molecules

0.354 mol__x = 2.2*10^23 molecules of H2O

User Sechilds
by
5.7k points