Answer:
Explanation:
Wholesaler A is selling 10 pounds of chicken for $40.00. This means that the unit rate at which Wholesaler A is selling the chicken is
40/10 = $4 per pound of chicken.
Wholesaler B is selling 15 pounds of chicken for $45.00. This means that the unit rate at which Wholesaler B is selling the chicken is
45/15 = $3 per pound of chicken.
Wholesaler C is selling 20 pounds of chicken for $50.00. This means that the unit rate at which Wholesaler C is selling the chicken is
50/20 = $2.5 per pound of chicken.
Wholesaler C has the best price because she has the lowest unit rate pound of chicken.