132k views
3 votes
Three wholesalers are having special deals on chicken this week. Wholesaler A is selling 10 pounds of chicken for $40.00 , wholesaler B is selling 15 pounds of chicken for $45.00 , and wholesaler C is selling 20 pounds of chicken for $50.00. Which wholesaler has the best price on chicken?

1 Answer

3 votes

Answer:

Explanation:

Wholesaler A is selling 10 pounds of chicken for $40.00. This means that the unit rate at which Wholesaler A is selling the chicken is

40/10 = $4 per pound of chicken.

Wholesaler B is selling 15 pounds of chicken for $45.00. This means that the unit rate at which Wholesaler B is selling the chicken is

45/15 = $3 per pound of chicken.

Wholesaler C is selling 20 pounds of chicken for $50.00. This means that the unit rate at which Wholesaler C is selling the chicken is

50/20 = $2.5 per pound of chicken.

Wholesaler C has the best price because she has the lowest unit rate pound of chicken.

User Elph
by
5.7k points