Answer:
Number of atoms=
atoms
Step-by-step explanation:
1 mole is the mass of substance which contain

particles of that substance.Its symbol is 'n'.
Here the quantity
is called Avogadro number and it is denoted by
.
Mass of the substance in grams is called is molar mass.It is denoted by'M'
Moles can be calculated by :
1)

2)

compare 1) and 2) formula, we get
![<strong>\frac{N}{N_(0)=(w)/(M)</strong>[tex].................(i)</p><p>For<strong> silver (Ag), M=107.86 g</strong></p><p><strong>w=18 g </strong>(given) and [tex]<strong>{N_(0)=6.022* 10^(23)</strong>]()
Put the values of w,M and
![{N_(0)[tex] in equation (i) and solve for N</p><p>[tex]\<strong>frac{N}{6.022* 10^(23)}=(18)/(107.86)</strong>]()

atoms