219k views
10 votes
You can buy 5 oranges for $2 what is the unit rate for $1

User John Dugan
by
8.2k points

1 Answer

4 votes

Answer: 2.5

Explanation:

You have to divide 5 by 2 to find the unit rate.

5/2= 2.5

Hope this helps.

User Brandon Cordell
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories