41.5k views
2 votes
Maria is filling a bucket of water from a faucet. After she turns it on, she sees that the cross-sectional area of the water stream right below the faucet is about the size of a quarter, or 4.62×10^4 m2. The stream constricts to about the size of a dime, or 2.52×10^4 m2, after falling 2.50 cm. If the bucket Maria is filling has a volume of 10.0 L, how long will it take to fill the bucket?

User Invariant
by
6.7k points

2 Answers

4 votes

Answer:

The time is
4.76*10^(-7)\ sec

Step-by-step explanation:

Given that,

Area
A_(1)=4.62*10^(4)\ m^2

Area
A_(2)=2.52*10^(4)\ m^2

Height = 2.50 cm

Volume = 10.0 L

We need to calculate the speed

Using equation of continuity


A_(1)v_(1)=A_(2)v_(2)

Put the value into the formula


4.62*10^(4)* v_(1)=2.52*10^(4)* v_(1)


4.62v_(1)=2.52v_(2).....(I)


v_(1)=(2.52)/(4.62)v_(2)


v_(1)=0.545v_(2)

Now, using Bernoulli equation


P_(1)+(1)/(2)\rhi* v_(1)^2+\rho gh=P_(2)+(1)/(2)\rhi* v_(2)^2

Here,
P_(1)=P_(2)=P_(atm)


v_(2)^2=v_(1)^2+2gh.....(II)

Put the value
v_(1) into the formula


v_(2)^2=(0.545v_(2))^2+2*9.8*2.50*10^(-2)


v_(2)^2=0.297v_(2)^2+0.49


v_(2)^2(1-0.297)=0.49


v_(2)=\sqrt{(0.49)/(0.703)}


v_(2)=0.835\ m/s

Put the value of
v_(2) in the equation (I)


v_(1)=0.545*0.835


v_(1)=0.46\ m/s

We need to calculate the flow rate

Using formula of flow rate


Q=A_(1)v_(1)


Q=(4.62*10^(4))*0.46


Q=2.1*10^(4)\ m^3/s

We need to calculate the time

Using formula of time


t = (V)/(Q)

Put the value into the formula


t=(10.0*10^(-3))/(2.1*10^(4))


t=4.76*10^(-7)\ sec

Hence, The time is
4.76*10^(-7)\ sec

User Andrea Girardi
by
6.7k points
5 votes

Answer:

t = 47.62 sec

Step-by-step explanation:

Given data;


A_1 = 4.62 * 10^4 m^2


A_2 = 2.52 * 10^4 m^2

h = 2.50 cm

volume 10 L

from


A_1 v_1 = A_2 v_2


4.62 * 10^4 v_1 = 2.52 * 10^4 v_2


4.62 v_1 = 2.52 v_2 ......1

from bernoulli eq


P_1 + (1)/(2) \rho v_1^2 + \rho g h = P_2 + (1)/(2) \rho v_2^2


P_1 =P_2 = P_(atm)


v_2^2 = v_1^2 +2gh ... 2

from 1 and 2 equation


v_1 = 0.46 m/s

volume flow rate is


Q = A_1 * v_1 = 4.62 * 10^[-4} v_1 = 2.1 * 10^(-4) m^3/s


t  = (v)/(Q)


t =(10* 10^(-3))/(2.1 * 10^(-4)) = 47.62 s

User Dika
by
6.7k points