Answer
given,
speed of light = 3 x 10⁸ m/s
distance of the mirror = 15 km
= 15000 m
time interval between light leaving and returning = ?
we know,
distance = speed x time
distance traveled by the light = 2 x 15000 = 30000 m


t = 0.0001 s
hence, it is shown that the time interval is t = 0.0001 s